Trøndelag fylkeskommune melder: Asphaugbrua åpner 11. juli – midlertidig veg på plass for Storbekkbrua

Trøndelag fylkeskommune bygger nå to nye bruer i Rindal: Asphaugbrua på fylkesveg 6172 og Storbekkbrua på fylkesveg 6170. Begge bruene erstatter gamle og nedslitte konstruksjoner, og har som mål å sikre bedre flomkapasitet, tryggere ferdsel og god framkommelighet – både for beboere, næringsliv og landbruk.

Rørdalsvegen åpner 11.juli

Byggingen av nye Asphaugbrua er nå i sluttfasen. Som kjent har Fv. 6172 Rørdalsvegen vært stengt under byggeperioden, med omkjøring via Fv. 6170 Lomundalsvegen. Nå nærmer det seg gjenåpning, og den nye brua vil åpne for trafikk torsdag 11. juli.

Midlertidig veg bygges ved Storbekkbrua

Etter sommerferien starter byggingen av Storbekkbrua langs Lomundalsvegen. Eksisterende bru er et gammelt stålrør fra 1976 som er kraftig korrodert og må skiftes ut. Etter vurdering av alternativ løsning til ny bru, så har fylkeskommunen valgt å gå videre med den opprinnelige bruløsningen.
Ny bru vil være 6 meter lang og bygges i betong, og er dimensjonert for å tåle 200-årsflom og sikre god vannføring i Storbekken.
Et viktig hensyn under planleggingen har vært omkjøring og tilgjengelighet for bøndene i området, som har jorder og drift på begge sider av brua. For å unngå en lang og tungvint omkjøring, er det nå satt i gang bygging av en midlertidig veg på nordsiden av eksisterende bru. Denne vil sørge for lokal trafikk under hele byggeperioden.


Fremdriftsplan

• Byggestart: Etter sommerferien 2025
• Ferdigstillelse: Før jul 2025


Samme entreprenør for begge bruer

Det er BMO Entreprenør AS som utfører byggearbeidene på begge bruene. Prosjektene inngår i fylkeskommunens mål om å oppgradere kritisk infrastruktur i distriktene og sikre langsiktige løsninger for både trafikk og natur.
Trøndelag fylkeskommune takker beboere og brukere av vegene for tålmodigheten under arbeidene, og ser frem til åpning av Rørdalsvegen 11.juli.